logo

Vítejte! Abyste mohli používat všechny funkce, které toto fórum nabízí, zaregistrujte se.
UPP
martinm Offline
#1 Vloženo : čtvrtek 23. července 2015 15:33:27 (UTC)

Registrován: 12.12.2014 (UTC)
Příspěvků: 43
Bydliště: Plzeň, Praha

Poděkoval(a): 2x
Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
Universální palubní počítač

Rozhodl jsem se pořídit si do probika universální palubní počítač. Mohu to vřele doporučit, celkové náklady jsou do 2 tisíc + práce. Největší problém byl sehnat někoho, kdo trochu rozumí autoelektrice, aby mi to naistaloval. Nesehnal jsem. I přestože jsem volal do několika autolektrik. Normální servis si na to obvykle taky netroufá. Čímž nevylučuju, že to někdo dělá. Třeba tyhle stránky spolupracují s pár servisama, co dělají i neoriginální přídavné systémy.
Nakonec jsem to zvládl sám, bylo s tím dost sraní, ale jen proto, že jsem musel na některé věci přijít metodou pokus - omyl. Teď už bych celý proces dal do dvou hodin. Zde je mé know how.

Počítač je taková menší krabička o rozměrech:
- Délka: 122 mm
- Šířka: 44 mm
- Hloubka: 35 mm
- Viditelná plocha 98 mm x 24 mm

Funkce modulu PP:
- Okamžitá spotřeba (l/hod. nebo l/100km)
- Průměrná spotřeba (l/100km) / Dvě nezávislá měření
- Spotřebované palivo / Dvě nezávislá měření
- Průměrná rychlost / Dvě nezávislá měření
- Ujetá vzdálenost / Dvě nezávislá měření
- Dojezdová vzdálenost
- Stopky
- Rychlost vozidla
- Otáčkoměr (Dle vozidla)
- Zobrazení napětí autobaterie
- Množství paliva v nádrži
- Měření vnitřní teploty
- Měření vnější teploty
- Taxametr
- Kontrola dobíjení autobaterie
- Výstup pro relé denního svícení
- Výstup pro relé imobilizéru
- Ovládání manuální klimatizace

- Hodiny

Kurzivou označené nepoužívám.

Dal jsem ho na tohle místo. Ovládání je dvěma tlačítky - set a reset. Ty v origo balení nejsou (pouze dráty), musí se dokoupit (v obi za 3 pětky). Já je mám zde v šuplíčku (foto ještě s kabelem), přilepit se múžou kamkoli, kabel je celkem dlouhý.

Jako první jsem našel čokoládu od hodin, multimetrem poznáte, kdy je 12V stálých, 12V po otočení klíčem a zem. Do těch jsem pak připojil odpovídající dráty (hnědý kostra, červený trvale, úzky černý po otočení). Jaký kabel je jaký se lehce pozná dole ze stránek viz konektor PP.
Vnitřní čidlo teploměru se nechá (překvapivě) vevnitř, vnější jsem protáhnul pod nohama a dveřma u řidiče směrem ke kapotě do žlábku. Kabel set reset je tlustý bílý. Otáčkoměr nepotřebujete.

Vydnal jsem budíky, zezadu jsem připojil kabel tachometru (zelený) k 7mičce a senzor paliva (modrý) k 2ce, přičemž když odspoda z pravé strany musíte odpočítat (s multimetrem) druhý a pak sedmý proužek, kterému pak přiřadíte odpovídající šroub (pod něj přišroubujete kabel). Mohu s tím případně pomoct osobně.

Tachometr má ne 12V, ale 5V. Proto musíte přehodit na počítači jumper (viz návod, dole - jumper).

Poslední je průtokoměr - vstřikovací ventil připojíte ke kabelu, jdoucímu od motoru (kde jsou svíčky), připojíte POUZE střední díl drátu. Černý kabel počítače, ten nejtlustší, je dobře odstíněn, takže kromě gumy je tam ještě jedno odstínění (postříbřený) a to se nesmí dostat do kontaktu s kabelem z motoru. Připojíte tedy jen ten poslední, co je zcela uprostřed a odizolujete. Tento kabel se vede záslepkou směrem pod nohama do prostoru pod kapotou. Můžete tam případně vést i vnější teploměr, ale já to vedl dveřmi.

Pak už následuje jen kalibrace, aby to dobře ukazovalo nádrž (prázná - plná - prázdná) a rychlost (buď nastavíte velikostí kol nebo si to PP sám po 20km vypočítá), atd. Viz návod.


Co se fakt hodí je vnější a vnitřní teplota, kolik to má dojezd a kolik je v nádrži, dle taxametru i kolik jste projeli, samozřejmě datum a hodiny. Nejpraktičtější mi přijde průměrná a okamžitá spotřeba. Asi málokdo z nás si kupoval Probe kvůli spotřebě, ale aspoň má člověk tendenci se trochu při jízdě krotit. Na druhou stranu je pak příjemné, když vidíte, že to žere jen 7 nebo 8 litrů.

Jako podklad pod počítač doporučuju desky z koženkového karisbloku (třeba z kauflandu za nějaké 2 stovky), celkem to i koresponduje s palubkou (Viz foto). Nápadům se meze nekladou.

S instalací můžu pomoct, třeba na příštím srazu, nebo můžu poradit přes sz.
Automat 2.5
2.5 manuál "cuir"
Andrew Offline
#2 Vloženo : čtvrtek 23. července 2015 17:55:23 (UTC)

Registrován: 22.09.2009 (UTC)
Příspěvků: 329
Bydliště: Praha

Poděkoval(a): 3x
Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
no jestli to vážně bude fungovat jak má tak luxus :)
2,2 GT -ex, 2,5 V6 r.95
PachezZ Offline
#3 Vloženo : pátek 24. července 2015 7:56:04 (UTC)

Registrován: 18.08.2007 (UTC)
Příspěvků: 760
Bydliště: České Velenice

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
Mě by zajímalo jestli to jede na arduinu popřípadě na čem, nicméně pochybuju že by se člověk dostal k programu...

Rychlost a teploty se daj získat snadno, s průtokem to bude hádám měřit čas sepnutí vstřiku krát průtok... tudíž by nic z toho nemělo být neřešitelný nějakou vlastní konstrukcí...

Dalo by se to samozřejmě rozšířit o spoustu dalších více či méně užitečných či neužitečných věcí...
Asi objednám nějaký optoizolátory a zkusim jestli se dá měřit ten průtok, arduino, display i nějaký čidla se tu válí :)
martinm Offline
#4 Vloženo : pátek 24. července 2015 10:08:08 (UTC)

Registrován: 12.12.2014 (UTC)
Příspěvků: 43
Bydliště: Plzeň, Praha

Poděkoval(a): 2x
Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
Původně odesláno: PachezZ Jdi na citovaný příspěvek
Mě by zajímalo jestli to jede na arduinu popřípadě na čem, nicméně pochybuju že by se člověk dostal k programu...

Rychlost a teploty se daj získat snadno, s průtokem to bude hádám měřit čas sepnutí vstřiku krát průtok... tudíž by nic z toho nemělo být neřešitelný nějakou vlastní konstrukcí...

Dalo by se to samozřejmě rozšířit o spoustu dalších více či méně užitečných či neužitečných věcí...
Asi objednám nějaký optoizolátory a zkusim jestli se dá měřit ten průtok, arduino, display i nějaký čidla se tu válí :)



Myslim, že ne. Mrkni sem: http://veramon.czweb.org/pp_teorie_univerzal.html
Jestli na to máš, jdi do toho, ale veramon to má vychytaný, různý odstínění a tak, takže bych spíš doporučoval to, než si odpálit řídící jednotku.
Automat 2.5
2.5 manuál "cuir"
PachezZ Offline
#5 Vloženo : pátek 24. července 2015 10:57:31 (UTC)

Registrován: 18.08.2007 (UTC)
Příspěvků: 760
Bydliště: České Velenice

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
Mno proto by to chtělo opticky oddělit vstupy u nichž nejde o analogovou hodnotu ale o čas/počet...
Tedy alespon si myslim, na ten vstřik to máš tedy normálně připojený natvrdo? tedy rozdvojenej kabel?

jinak k variante s arduinem sem našel třeba tohle http://combustory.com/wiki/index.php/MPGuino
Kdyžtak to potom hodim do zvláštního tematu ať nezasírám tohle.
Jansý je že ten tvůj UPP má lépe odlazenej kód atd... na stranu druhou když si to postavíš sám - můžeš přidat třeba dešťovej senzor pro zavření oken atd...
martinm Offline
#6 Vloženo : pátek 24. července 2015 11:16:31 (UTC)

Registrován: 12.12.2014 (UTC)
Příspěvků: 43
Bydliště: Plzeň, Praha

Poděkoval(a): 2x
Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
Jo, je to kabel na kabel. podle mě to měří jen ty impulsy, ale jak to počítá, keine Ahnung. Mě by zajímalo, jak by šlo (jestli vůbec) realizovat přesun dat z PP na displej tabletu nebo mobilu. Přes ten arduin by to šlo? S nějakou apkou?
Automat 2.5
2.5 manuál "cuir"
PachezZ Offline
#7 Vloženo : pátek 24. července 2015 14:05:49 (UTC)

Registrován: 18.08.2007 (UTC)
Příspěvků: 760
Bydliště: České Velenice

Was thanked: 1 time(s) in 1 post(s)
S arduinem to jde, bud nejakou uni app co slouzi jako virtualni seriovy port, nebo nejakou vlastni, webovy rozhrani...
K arduinu se dá připojit spousta hotových věcí pro něž jsou i knihovny - wifi, bt, gps, gsm, displaye, spousta různých čidel atd...
Je to opensource tak kdyžtak pohledej :)

Ono to tvý dost možná vychází z toho mpguina se zdá...
Každopádně to máš víceméně hotový řešení... S arduinem si s tim musíš vyhrát...
martinm Offline
#8 Vloženo : neděle 26. července 2015 22:13:11 (UTC)

Registrován: 12.12.2014 (UTC)
Příspěvků: 43
Bydliště: Plzeň, Praha

Poděkoval(a): 2x
Was thanked: 3 time(s) in 3 post(s)
jestli to zrealizujes, tak to bych chtel fakt videt. ten destovy senzor muze byt byt dobra vec, ale nerad bych si tam privrel ruku, takze bych to asi stejne nevyuzil :-) i kdyz tohle se asi hodi: http://www.levnealarmy.c...ni-prvky/destovy-senzor/
Automat 2.5
2.5 manuál "cuir"
Uživatelé prohlížející si toto téma
Guest
Jdi na fórum  
You cannot post new topics in this forum.
You cannot reply to topics in this forum.
You cannot delete your posts in this forum.
You cannot edit your posts in this forum.
You cannot create polls in this forum.
You cannot vote in polls in this forum.